People

On this page you will find contact details for our current members of staff and Fellows. Links are also available to biographies where provided.

Our scientists are listed in alphabetical order; our operational staff are shown under their respective group.
 

Directorate

Professor Stephen de Mora

Chief Executive

Professor Manuel Barange

Deputy Chief Executive and Director of Science

Chris Taysom

Director of Finance & Operations

Beverly Tremain

Company Secretary

Roslyn Gardner

Personal Secretary

Heads of Science

Professor Icarus Allen

Head of Science - Today's Models, Tomorrow's Futures

Dr Melanie Austen

Head of Science - Sea and Society

Mr Steve Groom

Head of Science - Sea from Space

Dr Tim Smyth

Head of Science - Cycling in the Sunlit Ocean

Dr Steve Widdicombe

Head of Science - Marine Life Support Systems

Science staff

Dr Ruth Airs

Organic Chemist

Dr Sohail Ali

Marine Biotechnologist

Dr Mike Allen

Microbial Biochemist

Lisa Al-Moosawi

Analytical Chemist

Dr Yuri Artioli

Marine Ecosystem Modeller

Dr Angus Atkinson

Plankton Ecologist

Tracey Beacham

Algal Molecular Biologist

Dr Rachael Beale

Senior Analytical Marine Chemist

Dr Nicola Beaumont

Environmental Economist

Amanda Beesley

Ecotoxicologist

Dr Tom Bell

Marine Bio-Geo Chemist

Jerry Blackford

Marine System Modeller

Dr Tobias Börger

Environmental Economist

James Bowcott

Student Programmer

Claire Bradley

Protein Scientist

Rachel Bransgrove

Laboratory Technician

Dr Robert Brewin

Remote Sensing Scientist

Ian Brown

Marine Chemist

Dr Jorn Bruggeman

Marine Ecosystem Modeller

Dr John Bruun

Environmental Statistician and Modeller

Dr Momme Butenschon

Marine Ecosystem Modeller

Ruth Calder-Potts

PhD student

Emma Carolan

LIDAR Analyst

Eleanor Carter-Silk

PhD student

Pierre Cazenave

Numerical Modeller

Dr Andrei Chuprin

Programmer

Dr Stefano Ciavatta

Marine System Scientist/Modeller

Dr Darren Clark

Microbial Ecologist

James Clark

Marine Ecosystem Modeller

Matthew Cole

PhD student

Denise Cummings

Marine Chemist

Kieran Curran

PhD student

Dr Giorgio Dall'Olmo

Earth Observation Scientist

Sarah Dashfield

Benthic Biologist

Dr Lee de Mora

Marine Ecosystem Modeller

James Dingle

Student Programmer

Dr Joanna L Dixon

Marine Biogeochemist

Dr Jose Fernandes Salvador

Socio-economic Modeller

Elaine Fileman

Plankton Ecologist

Tim Fileman

Business Development Manager

Dr Helen Findlay

Biological Oceanographer

Dr James Fishwick

Bio-Optical Oceanographer

Dr Chris Gallienne

Instrumentation Technologist

Stephen Goult

Student Programmer

Dr Mike Grant

Senior Earth Observation Scientist

Christopher Harling

MRES student

Rachel Harmer

Zooplankton Analyst

Carolyn Harris

Analytical Chemist

Andrea Harvey

PhD student

Dr Caroline Hattam

Environmental Economist

Jessica Heard

EU Project Manager and Knowledge Transfer Co-ordinator

Tara Hooper

Environmental Economist

Dr Frances Hopkins

Marine Chemist

Shane Hudson

Student Programmer

Julio Illanes

PhD student

Dr Jeroen Ingels

Visiting Scientist

Thomas Jackson

Ocean Colour Scientist

Gideon Jones

Student Programmer

Dr Susan Kay

Numerical Modeller

Dr Susan Kimmance

Microbial Ecologist

Dr Vassilis Kitidis

Biogeochemist

Dr Diane Knappett

Remote Sensing scientist

Dr Andrey Kurekin

Coastal Ocean Colour scientist

Dr Peter Land

Remote Sensing scientist

Dr Gennadi Lessin

Marine System Modeller

Dr Pennie Lindeque

Molecular Ecologist

Dr Carole Llewellyn

Marine Chemist and Biotechnologist

Jennifer Lockett

Project Manager (VECTORS and EAMNET)

Silvana Mallor Hoya

Earth Observation Data Analyst

Dr Victor Martinez-Vicente

Bio-optical oceanographer

Jacqueline Maud

PhD student

Kristian McConville

PhD student

Andrea McEvoy

Benthic Ecologist

Caroline Louise McNeill

Benthic Faunal Analyst

Dr Peter Miller

Remote Sensing scientist

Dr Philip Nightingale

Senior Marine Chemist

Joana Nunes

Benthic Ecological Technician

Martin Osborne

MRes Student

Dr Eleni Papathanasopoulou

Economist

Silva Pardo

Remote Sensing Analyst

Dr Helen Parry

Molecular Biologist and Physiologist

Christine Pascoe

Ecotoxicologist

Kevin Paxman

LIDAR Analyst

Dr Luca Polimene

Marine Ecosystem Modeller

Timothy Powell

Programmer

Dr Graham Quartly

Earth Observation Scientist

Dr Ana Queirós

Benthic Ecologist

Dr Marie-Fanny Racault

Earth Observation Scientist

Dr Dionysios Raitsos

Earth Observation Scientist

Paul Rooks

Technician

Dr Andy Rees

Biogeochemist

Stephanie Sargeant

PhD student

Dr Shubha Sathyendranath

Head of Remote Sensing and Marine Optics

Dr Stephane Saux-Picart

Remote Sensing Scientist

Kylie Scales

PhD student

Dr Jamie Shutler

Senior Research Scientist

Richard Sims

PhD student

Dr Paul Somerfield

Principal Investigator: Marine Life Support Systems

John Stephens

Experimental Oceanographer

Dr Nicholas Stephens

Benthic Modeller

Dr Malcolm Taberner

Ocean Colour scientist

Dr Karen Tait

Microbiologist

Dr Glen Tarran

Marine Ecologist

Benjamin Taylor

Remote Sensing Scientist

Dr Ben Temperton

Bioinformatician

Dr Gavin Tilstone

Bio-optical Oceanographer

Dr Ricardo Torres

Systems Modeller Data Assimilation

Dr Carol Turley

PML Senior Scientist

Peter Walker

Remote Sensing scientist

Stephen Watson

PhD student

Dr Glen Wheeler

Senior Scientist

Dr Daniel White

Natural Products Chemist

Claire Widdicombe

Plankton Ecologist

William Wilson

Senior Research Scientist

E. Malcolm S. Woodward

Nutrient Chemist

Dr Weidong Xu

Remote Sensing Physical Oceanography scientist

Ming-Xi Yang

Chemical Oceanographer

Communications

Beverly Tremain

Head of Communications

Dawn Ashby

Communications Officer (currently absent from the lab)

Kelly-Marie Davidson

Communications Officer

Helen Murray

Communications Administrator

Jon White

Webmaster and Communications Administrator

Contracts

Samantha Barrett

Research Contracts Manager

Samantha Farrell

Contracts Administrator

Information Technology Group

Head of ITG


Kerry Hoskin

PC Network Manager

Marc Flamank

Support and Development Officer

Simon Hallam

Linux Support and Development Officer

Liam Gilbard

IT Development Officer

John Jury

Computing Support Specialist

Jane Netting

IT Support and Software Development Officer

Finance

C Turner

Financial Controller


Linda Clemens

Accounts Officer

Dean Richards

Finance Supervisor

Human Resources

Carol Smith

Head of Human Resources

Human Resources Manager


Valerie Barlow

Human Resources Officer

Elizabeth Hamilton-Matthews

Human Resources Officer

Holly Vivian

Human Resources Officer (currently absent from the lab)

Louise Baker

Receptionist

Rachael Vickers

Receptionist

Marketing

Thecla Keizer

Head of Marketing (currently absent from the lab)

James Johnson

Marketing Assistant

PML Applications Ltd

Claire Bradley

Protein Scientist

Dr Sohail Ali

Marine Biotechnologist

Tim Fileman

Business Development Manager

Shane Hudson

Student Programmer

Paul Mason

Marine Observatory Technologist

Simon Thomas

Biogeochemical Engineer

Dr Tom Vance

Research and Development Manager

Steve Skill

Biochemical Engineer

PML Fellows

Professor Jim Aiken

PML Fellow

Dr Peter Claridge

PML Fellow

Professor Bob Clarke

PML Fellow, PRIMER-E

Dr Roger Harris

PML Fellow

Dr Anthony Hawkins

PML Fellow

Professor Tom Hutchinson

PML Fellow

Dr David Lowe

PML Fellow

Professor Michael Moore

PML Fellow

Professor Jan Pentreath

PML Fellow

Professor Robin Pingree

PML Fellow

Dr Tony Stebbing

PML Fellow

Professor Arnold Taylor

PML Fellow

Dr Richard Warwick

PML Fellow

Professor John Widdows

PML Fellow

Dr Reg Uncles

PML Fellow

POGO Secretariat

Professor Trevor Platt FRS

PML Professorial Fellow

Dr Sophie Seeyave

Assistant Director of POGO

Dr Victoria Cheung

POGO Scientific Coordinator, POGO Secretariat

Laura Ruffoni

POGO Administrative Assistant

Safety, Health and Environment (SHE)

Fred Staff

Safety, Health and Environment Advisor

Science Support Office

Julia Crocker

Science Support Officer

Christina Pardos Bradley

Science Support Officer

Technical Services (including Marine Services)

David Smith

Head of Technical Services

Alan Bettinson

Maintenance Support

Andrew Pawley

Engineer

Roger Pawley

Skipper/Mate

Kenneth Perrett

Laboratory Services Manager

Andrew Perkin

Manager/Skipper

Anthony Staff

Deputy Services Manager

Gary Stevens

Skipper/Mate

Alexander James Vaughan

Deckhand

Mark Wilson

Technical Services Assistant